Ракомет, ЛШ: Вардар го замрзна Кристијанштад на -16

Шестата епизода од македонско-шведска ракометна пресметка заврши како и претходните пет. „Црвено-црните“ го задржаа максималниот ефект со ривалот од континенталниот север по денешните 31:15 во СЦ „Јане Сандански“. Следува пауза во елитното клупско натпреварување на ЕХФ до почетокот на февруари, во меѓувреме, од 12 до 28 јануари ќе се одржи Европското ракометно првенство за мажи во Хрватска на кое ќе учествува и Македонија

Ракомет, ЛШ: Вардар со триумф во 100. меч, се радува и ППД Загреб

„Црвено-црните“ го совладаа Кристијанштад со 32:29 и се потврдија како победници во Б групата. Настапите во елитата конкуренција ги продолжуваат во четврт-финале, а во нокуат фаза го повлекуваат и хрватскиот тим