Ја избегнаа смртната казна во Либија, каде се денес бугарските медицинари на чие ослободување работеше сопругата на Саркози

Бугарските медицинари кои беа осудени во Либија сега гледаат напред, а не во минатото. Кристијана Валчева, Валентина Сиропуло и Ваља Червенјашка за БТА раскажаа како живеат...

Поради пукање на нафтоводот се излеваат илјадници барели нафта во либиската пустина

Арапската нафтена компанија, која управува со гасоводот, проценува дека дневно се излеваат околу 22.000 барели нафта почнувајќи од вторникот, поради пукање на нафтоводот, пренесува Асошиејтед Прес....

Отпадна од трка за претседател: Либиската изборна комисија ја одби кандидатурата на синот на Гадафи

Либиската изборна комисија ја отфрли кандидатурата на Саиф ал Ислам Гадафи, син на поранешниот шеф на државата Моамер ел-Гадафи, за претседателските избори што се закажани на...