Кога бил во бегство Мијалков во колата му биле пронајдени документи за трампа на плацевите на Водно со апартмани во „Панорама резиденс“

Откако тројца од обвинетите Орце Камчев, Ненад Јосифовиќ и Ристо Новачевски – кум на Груевски детално го потврдија обвинителниот акт за предметот „Плацеви на Водно“, а...

Стефанова побара поблаги казни за оние кои признаа вина во „Титаник“, за Груевски, Димовски и Божиновски судењето ќе продолжи

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното рочиште за предметот „Титаник” по признанието на вина на дел од обвинетите, пред судот ги претстави олеснителните и отежителните околности и...

Со изведување на докази од обвинителството продолжи судењето за случајот „Плацеви на Водно“

Со изведување на материјални докази од обвинителството денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжи судењето за случајот „Плацеви на Водно“ во кое првообвинет е поранешниот...

Миланов: Процесни скандалозни пропусти во постапката „Плацoви на Водно“ и барање за изземање на Лиле Стефанова

Одбраната на Камчев очекува укинување на притворската мерка бидејќи до судот доставиле гаранција од над 1,9 милион евра. Јордан Камчев е единствениот обвинет во случајот „Плацеви...

Стефанова го прошири фронтот: Покрај Јанева, на тапет и Савова, Маневски и Кацарска

„Ако сте лице кое има политичка и општествена моќ, ќе најдете начин преку вршители на функции во правосудниот систем да си ја олесните својата положба во кривичните постапки и преку преговори и договори да најдете начин да ја избегнете кривичната одговорност“, рече Стефанова на денешното рочиште за случајот „Рекет“

„Рекет“ одложен за 27 јануари, повторно не дојдоа адвокатите на Јанева

За судијката Васка Николовска-Масевска ваквото одложување е неприфатливо и реагираше до Катица Јанева дека може да продолжи и со некој од адвокатските канцеларии на нејзините бранители или во краен случај со бранител по службена должност

Нов сведок во „Рекет“: Денешното рочиште резервирано за Лиле Стефанова

Последното рочиште беше одложено поради отсуство на адвокатите Дељо Кадиев и Ирена Фрчковска, бранители на Катица Јанева. Исказ како сведоци досега дадоа поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, Елизабета Јосифовска, бизнисменот Орце Камчев, неговата сопруга Ана Камчева, сметководителката во приватните фирми на Камчеви, новинарот Христијан Баневски

Јовески за НОВА: Катица Јанева и Лиле Стефанова ќе бидат сослушани или испитани

„Сите инволвирани ќе бидат сослушани или распитани. Обвинителството постапува неселективно“ вели Јавниот обвинител Љубомир Јовески за НОВА. „Поради доверливоста на постапката однапред  не може да се...

Стефанова контра Јанева: Катица му го укина притворот и му го врати пасошот на Камчев

Оосмничените Јордан Камчев и Цветан Панделевски се обидоа да извршат влијание врз предистрага за Империја, користејќи го моето познанство со Ванчо Чифлиганец вели обвинителката од СЈО...