Ковачевски не прифаќа лидерска средба условена со предвремени избори – приоритет е справување со енергетката и здравствена криза

Премиерот Ковачевски направи увид во градежните работи на експресниот пат Штип – Кочани.  „Разговорите со Бугарија се водат во духот на европските вредности и задржување на...

Стојанов: Бугарија со две години задоцнување почна да дискутира на темата С Македонија

Поранешниот претседател на Бугарија, Петар Стојанов за БНТ ги коментираше односите меѓу Бугарија и Северна Македонија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Стојанов,...

Сабев: Ако екологистите дозволат, граничниот премин Клепало ќе биде во функција до крајот на годината

Патот до граничниот премин Kлепало е долг само 13 километри. Ако ги добиеме поскоро еколошките дозволи, ќе биде завршен до крајот на годинава, рече денеска бугарскиот...

(ВИДЕО) Ковачевски и Петков копретседаваат со меѓувладината седница во Софија

За НоваТВ од Софија, Биљана Божиновска  Премиерите на Северна Македонија и Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков копретседаваат со пленарната меѓувладина седница која денеска се одржува...

Совет на амбасадори: Посетата на Петков позитивен чекор за унапредување на односите

Здружението за меѓународна политика „Совет на амбасадори“ ја оценува неодамнешната посета на Северна Македонија од страна на бугарскиот премиер, Кирил Петков како позитивен чекор во насока...