Поп Ацев: Тактиката ми донесе резултат – подиум во Охрид и лидер во генералниот пласман

Времето со кое ја исплива 25 километарската рута од Свети Наум до пристаниште во Охрид беше 5:21:03 часа или осум секунди побавно од победничкото на Французинот Рајмон Аксел (5:20:55 часа) кој беше лауреат во Охрид и во 2013 година. Но, и тоа беше доволно за преземање на врвот во поредокот во ултрамаратони на ФИНА од Италијанецот Едуардо Стокино на две трки до крај на сезоната

Трчање за денот на независноста: Атлетски маратон во Охрид на 8 септември

Патеката долга 30 километри ќе води од Свети Наум до Охрид, а новитет од оваа година е воведување и на штафетна трка во три делници по десет километри. Првата измена ќе биде кај селото Трпејца, втората кај населбата Лагадин по што натпреварувачите ќе продолжат до крајната точка на кејот „Македонија“

Петти велешки пливачки маратон на езерото „Младост“

Во 10 часот тргнаа рекреативците, во 12 часот е закажан стартот на маратонот на 2,5 и на пет километри во женска и машка конкуренција што воедно се последни трки во рамки на македонски Куп во далечинско пливање за 2018 година

Почна 32. Охридски пливачки маратон

Пливачите во моментот се наоѓаат во близина на Љубаниште, а 25 километарската патека „Климе Савин“ се очекува да ја завршат некаде после 16 часот и 30 минути на градското пристаниште

Халеп: Речиси сум мртва, мускулите ги снема, зглобот не го чувствувам

Романката го „преживеа“ маратонот со Лора Дејвис во третото коло на Австралија опен и на крајот славеше со 4:6, 6:4, 15:13. Само последниот сет траеше 142 минути под пеколното сонце во Мелбурн во мечот во кој беше израмнет рекордот на одиграни гемови на женскиот дел на гренслемот од 1996 година кога Чанда Рубин ја порази Аранча Санчез Викаро со 6:4, 2:6, 16:14

ИААФ: Златната маратонка од Рио падна на допинг

Џемима Сумгонг (32) лани влезе во историјата како прва Кенијка со најсјајно одличје во дисциплината на најголемиот светски спортски настан со време 2:24,04 часа, сега се соочува со, најмалку двегодишна суспензија