Србија го доби шестиот кошаркар во НБА лигата: Марко Гудуриќ потпиша за Мемфис

Српскиот репрезентативец се обврза на повеќегодишна верност кон „гризлите“, а покрај него на кошаркарските паркети во САД ќе играат и сонародниците Никола Јокиќ во Денвер, Богдан Богдановиќ и Немања Бјелица во Сакраменто, Бобан Марјановиќ во Далас и Ален Смаилагиќ во Голден Стејт