Американката испиша историја во Оре: Златен покер во слалом на Шифрин на СП

Во шведскиот зимски центар денеска и квалификациски трки во слалом во машка конкуренција. Во нив настапија и четворица македонски претставници од кои два ги комплетираа двете возења. Дардан Дехари на крај го освои 43. место, Виктор Петков забележа 57. време додека Антонио Ристевски и Лука Божиновски не успеаја до целната рамнина во второто појавување на патеката

Алпско скијање: Шифрин најбрза на Крањска Гора, Хиршер во Аделбоден

До осмата победа во сезоната Американката стигна со време 1:47:40 минути, Австриецот, пак, беше доминантен во швајцарскиот зимски центар и со резултат од 2:28:63 минути го прослави 51. триумф во кариерата и се доближи на три од легендарниот сонародник Херман Маер

СП во скијање: Шифрин остана „златна“ во слалом

Американката оствари време од 1:37,27 минути за четврто мундијалско одличје, трето во најтехничка дисциплина по шампионатите во Шладминг и во Бивер Крик во 2013 година, односно, 2015 година. Среброто на Холденер од Швајцарка, бронзата за Швеѓанката Хансдотир