Минеаполис гори- воведена вонредна состојба

Државниот гувернер Тим Волц синоќа ја активира Националната гарда и прогласи вонредна состојба во Минеаполис и околните области. Протестите започнаа во средата, а бесните учесници за време на вчерашните демонстрации ги ограбуваа продавниците, ги опустошуваа и ги демолираа