Новите министри ги презедоа функциите, премиерот најавува посветеност на клучните прашања за граѓаните

На првиот ден од изборот на новата Влада, во министерствата беше извршено примопредавање, а новиот премиер Димитар Ковачевски најави дека секоја минута ќе ја посветат на...

Османи: Европската перспектива на Западен Балкан е најсигурна инвестиција во стабилноста на регионот

Министерот за надворешни работи Бујар Османи при учеството на редовниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО, кој се одржа во Рига, ја истакна потребата...

Битиќи за „Утрински брифинг“: Треба да бидеме во полн капацитет за справување со предизвиците, наскоро ќе добиеме нова влада предводена од претседателот Заев

Јас сметам дека наскоро ќе добиеме „Заев три“ влада, предводена од претседателот Заев, без разлика дали ќе се сменат 3,5 или 7 министри, а дали ќе...

Акција на војската во Судан: Премиерот Абдула Хамдок и група министри во домашен притвор

Суданските вооружени сили го уапсиле премиерот Абдала Хамдок, група министри, како и лидерите на неколку сојузни држави и политички партии, јави утринава телевизијата „Ал Хадат“, повикувајќи...

(Видео) GAME CHANGE-им порача Заев на градоначалниците, министрите, директорите од вечерашната трибина во Скопје

Најавувам вечерва, давам јасна насока и директива, во сите општински организации, кај сите наши градоначалници, сите министри и директори – GAME CHANGE, изјави на вечерашната граѓанска...

Утре во Брисел: Вонреден состанок на министрите за внатрешни работи за ситуацијата во Авганистан

Словенечкото претседателство со Европската Унија (ЕУ) за утре во Брисел свика вонреден состанок на министрите за внатрешни работи за ситуацијата во Авганистан. Сакаме да ја координираме...