Бектеши: Преговорите за влез на „Алтернатива“ во Влада се при крај, наредната недела и договор за ресори

Преговорите за влез на „Алтернатива“ во Владата се при крај. Најверојатно наредната недела лидерите на политичките партии ќе го објават и договорот што се однесува до...

(Видео) Очекувањата на Груби за декември: „Алтернатива“ во Влада и датум за почеток на преговори со ЕУ

„Алтернатива“ во Влада, а со тоа и зголемување на актуелното парламентарно мнозинство, и добивање на датум за почеток на преговори за членство на Македонија во Европската...

Ковачевски: Со „Алтернатива“ разговараме за одговорности во Владата, не распределуваме ресори

Претпоставки и шпекулации се информациите во јавноста дека со „Алтернатива“ сме разговарале за распределување ресори или за определени имиња. Не сме дојдени на тоа ниво, туку...

Заврши речиси четиричасовната средба на Заев со Гаши: Има напредок, следуваат консултации во партиите

На средбата на премиерот Зоран Заев и лидерот на „Алтернатива“, Африм Гаши е констатиран евидентен напредок во усогласувањето на ставовите околу дополнувањето на содржинскиот дел на...

Заев по средбата со Гаши: Можната идна соработка со Алтернатива ќе биде врз програмски принципи, разговорите продолжуваат наредната недела

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши рече дека било разговарано за неколку проблематики за кои останува...

Бурен ден, полн со неизвесности и дилеми: Владата останува, опозицијата бара брзи предвремени избори

Владата останува. Во Собранието синоќа пред полноќ не мина иницијативата на опозицијата за гласање доверба на Владата. Седницата ја затвори претседателот на Собранието, Талат Џафери, со...

За (не)доверба на Владата ќе се гласа на 11.11 во 11 часот: На чија страна се адутите за мнозинство во Собранието?

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за четврток ја закажа седницата на која треба да се гласа доверба на Владата, откако вчера до него стигна иницијативата со...

СДСМ: Со партнери кои се анти ЕУ, анти НАТО и анти Преспа, јасна е агендата на Мицкоски, нема никакви вредности, ниту платформа, само желба за власт

Деновиве ќе покажат дали ќе се избере нова анти-демократска, анти-Преспа, анти-НАТО и анти-ЕУ Влада, дали Мицкоски има капацитет и одговорност, се вели во соопштението на СДСМ....