(2023) Сценарио 1/8: Радикализација на опозицијата, погрешни потези на социјалдемократите, вмровците победуваат на избори, но не составуваат влада

ЏАБИР ДЕРАЛА Северна Македонија е фатена во вителот на внатрешни и регионални кризи. На внатрешен план, радикалната опозиција, несреќна поради бројните политички неуспеси, ја радикализира својата...

Опозицијата бара да му се симне имунитетот на Адеми, тој обвинува дека одработуваат за странски центри

Пратениците од владејачкото мнозинство го осудија инцидентот во Собранието и ги повикаа своите колеги од опозицијата да ги смират страстите за да не дојде до поголеми...

Прво ги навредувале и им се заканувале, а потоа ги нападнале – четворица осомничени за насилство во прилепската болница

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица од Прилеп и едно од селото Десово за кои постои основано сомнение дека...

Епидемија на насилство во училиштата – истражување на „Аналитика“

62,7% од учениците потврдуваат дека врсничкото насилството е често или постојано присутно во училишната средина, покажало истражувањето на Тинк тенк организацијата „Аналитика“ спроведено во три средни...