Ковачевски: Секој има право на одмор во недела и на моменти со семејството

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, денеска го посетија семејството Шишковски со цел да ја запознаат Стефанија,...

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 проценти повисока дневница

Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен ден“. Вработените во оваа компанија, која...

СДСМ: Со негласањето за недела неработен ден, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се ставија на спротивната страна од интересите на работниците

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска не гласаа за измените и дополнувањата за Законот за работни односи со кое недела станува ден за одмор за 92 отсто од...

Шахпаска: Од први јануари, недела ќе биде ден за неделен одмор за 92 отсто од работниците, вработените во моловите со двојно повисока дневница

Со 62 гласа „за“ и ниту еден против пратениците во Собранието на Северна Македонија го усвоија Законот за изменување и дополнување на Законот за  работните односи...

(Видео) Претставници на Владата се сретнаа со претставници на ССМ: Го слушаме и разбираме гласот на работникот

Владата на Република Северна Македонија претставена од министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири и од советникот на премиерот за труд и социјална политика, Милан...

Работнички протест на ССМ: Минимална плата – 18.000 денари, недела неработен ден и К-15 за сите работници

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Северна Македонија како израз на незадоволство од неизгласување на...

За минималната плата и недела за ден за одмор: Работнички протест на Сојузот на синдикати на Македонија

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска напладне ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Северна Македонија како израз на незадоволство од...

Недела на италијанскиот јазик – со концерти, филмови, се одбележуваат 700 години од смртта на Данте Алигиери

Како заокружување на настаните посветени на Данте, на 19 ноември во Македонската опера и балет ќе биде изведена светската премиера на операта „Lapeggiamenti, amenità, querimonie et...