Груевски се (з)богати во Унгарија: за пет месеци неговата фирма книжи профит од 10.000 евра

Неодамна основаната унгарска компанија на поранешниот премиер Никола Груевски, имала успешен почеток на бизнисот и успеа да оствари нето добивка од 10.000 евра за нешто повеќе...

СИЈАРТО ЗА ЕКСТРАДИЦИЈАТА НА ГРУЕВСКИ: Ова не е политичко, туку правно прашање

Правно прашање е екстрадицијата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски од Унгарија, одговори денеска унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто. – Ова не е политичко,...

Сопственик на градежна компанија сведочи во „Плацеви на Водно“: Коце Трајановски ми должеше пари и ми рече да ѝ донирам на ВМРО-ДПМНЕ

Со сослушување  сведоци предложени од Обвинителството, денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжи судењето за случајот „Плацeви на Водно”. Прв беше сослушан сведокот на обвинителството...

На безгрижните денови на Груевски можеби им се ближи крајот, анализира „Репортинг Демокраси”

И покрај тоа, според авторите на анализата, постојат правни начини да му се укине статусот на азилант на Груевски, бидејќи Националниот генерален директорат за управување со...

Георгиевски: Имав документ дека Стојменов земал провизија од продажбата на Стопанска банка

Екс претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, а сега лидер на ВМРО-НП со вакво тврдење во интервјуто во емисијата „Во центар“. Документот, како што рече, „своевремено го дал на поранешниот министер за финансии, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, но не излегол во јавност“

Емотивна исповед на Велија Рамковски: Само гробот е полош од затвор

Сопственикот на поранешната А1 телевизија, Велија Рамковски на денешната панел дискусија со наслов „Жртви на режимот“ во организација на невладината „Цивил“ сподели и искуства и од контактите со експремиерот Никола Груевски кој во една прилика, како што вели, му рекол „Луѓето умираат, спомениците остануваат“

Груевски му возврати на Заев: На памет не ми паднало да влезам во багажник

Поранешниот премиер му одговори на актуелниот за начинот на кој побегна од државата во Унгарија каде побара и доби азил од тамошните власти. Собранието на почетокот на неделата ја констатира неговата оставка на функцијата пратеник, а попладнево преку својот Фејсбук профил напиша дека никогаш не му паднало на памет да влегува во багажник за какви било цели

Албанската полиција нема сознанија дека снимките за бегството на Груевски се избршани

Генералниот директор на албанската полиција, Арди Велиу одби да одговори на интересот на албанските новинари во врска со изјавата на македонскиот државен јавен обвинител Љубомир Јовевски...

По азилот во Будимпешта: Груевски со прво обраќање на македонски медиум

Обраќањето на поранешниот македонски премиер е најавено на ТВ „Сител“ во информативниот блок во 16 часот. Ќе биде во форма на интервју, како што се најавува, и премиерно пред домашниот аудиториум по бегството во Унгарија