Дислокација: Статуата на Теодор Рузвелт од Њујорк ќе оди во Северна Дакота

Градската канцеларија за култура на Њујорк минатата година донесе одлука да се отстрани статуата на поранешниот американски претседател Теодор Рузвелт, што стоеше пред Природнонаучниот музеј и...

Уапсена наставничка во Њујорк: Вакцинирала ученик против ковид-19 во домашни услови

Американската наставничка Лора Русо од Њујорк се соочува со затворска казна до четири години, бидејќи вакцинирала ученик против ковид-19 во домашни услови, иако формално нема медицински...

Слика на Фрида Кало на аукција во Њујорк е продадена за рекордни 34,9 милиони долари

Нејзините дела исто така се одраз на нејзиниот болен однос со сопственото тело, инвалидитетот заради прележаната детска парализа и сериозните повреди по претрпената автобуска несреќа. Еден...

Слобода на печатот за 2021 година: Награди за новинарки од Кина и Палестина и за конзорциум за „Проектот Пегаз“

Кинеска новинарка која информира за коронавирусот во Вухан, конзорциум што откри светски скандал со шпионирање и храбра палестинска новинарка се добитници на овогодишната Награда за слобода...

Пресуда на суд во Њујорк: Десет години затвор за Александар Жуков, рускиот „крал на измамите“

Судија во Њујорк го осуди рускиот државјанин Александар Жуков на десет години затвор за предизвикување на една од најсофистицираните операции за дигитална измама во историјата на...

За сексуално вознемирување на 11 жени: Поранешниот гувернер на Њујорк, Ендрју Куомо доби прекршочна пријава

Против поранешниот гувернер на Њујорк, Ендрју Куомо е поднесена прекршочна пријава пред судот во Албани, соопшти денеска судскиот портпарол во државата Њујорк, пренесуваат британските медиуми. Портпаролите...