Гувернерката на Њујорк: Небото се отвори, нивото на вода на улиците е како водопадите на Нијагара

Најмалку 46 луѓе ги загубија животите во поплавите на североисток во САД, по што американскиот претседaтел Џо Бајден прогласи вонредна состојба во сојузните држави Њујорк и...

Обвинет за сексуални вознемирувања: Гувернерот на Њујорк, Куомо се повлекува од функцијата

Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендрју Куомо соопшти дека поднесува оставка. Неговата функција во преостанатиот период од мандатот ќе ја презеде Кети Хочул, потполковник од...

Коронавирусот уби повеќе њујорчани од нападите на 11 септември

Бројот на жртвите од Ковид-19 во Њујорк се искачи на 3,200, надминувајќи го бројот на убиени во терористичките напади од 11 септември 2001. Бројот на заразени расте низ светот, но надежите се дека пикот е блиску

Нов дефект на германскиот државен авион: Хајко Мас, сепак, безбедно слета во Њујорк

Авионот, иако имаше генерален ремонт пред четири месеци, сепак, не можел самостојно да стигне до позицијата за паркирање. Ербас А340 имаше дефект кон крајот на ноември, кога германската канцеларка Ангела Меркел требаше да лета во Буенос Аирес на Самитот Г20