На Германија ѝ недостигаат рекордни 558.000 работници, најмногу во здравството

Во Германија ситуацијата со недостиг на квалификувана работна сила во првиот квартал од оваа година дополнително се влоши, објави денеска Институтот за германска економија. „Во март,...

Шаќири: Согласноста се постигна и очекувавме Синдикатот да го прифати предлогот од 12 отсто покачување на платите

Согласноста се постигна и очекувавме СОНК да го прифати предлогот од 12% покачување на платите, кажа министерот за образование и наука Јетон Шаќири во емисијата „Вин-вин“....

Шаќири: Ако причината за одбивањето на 10 отсто покачување е во тоа што биле усно ветување, сега понудата е во пишана форма

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири очекува дека на состанок на членството и раководството на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска ќе...

Наставниците во пензија се жалат дека не земаат надоместок од синдикатот, Неделков вели дека не им следи на тие што не уплаќале за доброволниот фонд

Со заминувањето во пензија, одреден надоместок во висина од 3.000-4.000 денари, кој според правилникот на синдикатот треба да го добиваат просветните работници велат дека не го...

Шаќири: Ако се погледне наназад 10 отсто е највисокиот процент понуден за покачување на платите во образовниот сектор

Министерот за образование, Јетон Шаќири на денешната владина седница посочи дека утрово искомуницирал со претседателот на Синдикатот, но укажа дека со најавите за генерален штрајк, никогаш...