Пендаровски – Абдрахманов: Унапредување на човековите права и правата на немнозинските заедници

Претседателот Пендаровски на средбата ја истакнал долгогодишната соработка со ОБСЕ и поддршката во унапредување на демократските реформи, што е од големо значење во контекст на аспирациите...

Премиерот Ковачевски на средба со делегација од ОБСЕ: Северна Македонија е подготвена да го преземе претседавањето во 2023 година

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска прими делегација од ОБСЕ предводена од високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ, Каират Абдрахманов, придружуван...

Османи: Опозицијата со 180 амандмани ги блокира измените за избор на дипломати за претседавањето со ОБСЕ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната прес-конференција изјави дека опозицијата со 180 амандмани го блокира предлогот кој се однесува на еден член од Законот...

Министерот Спасовски на средба со генералниот секретар на ОБСЕ Хелга Шмид

Mинистерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска заедно со државната секретарка Магдалена Несторовска оствари работна средба со делегација на OБСЕ, предводена од генералниот секретар на ОБСЕ...

ОБСЕ/ОДИХР со оценка на изборите: Изборнот ден беше мирен, главните партии со системска предност, неопходна е реформа на изборниот процес

Првиот круг на седмите локални избори минал мирно и со почитување на основните права, меѓутоа неопходни се реформи, е оценка на ОБСЕ/ОДИХР по вчерашното гласање во...

Измени на Изборниот законик за контрола на државните ресурси во изборниот процес

Собранието во пресрет на Локалните избори закажани за 17 следниот месец усвои измени на Изборниот законик за зголемување на отчетноста, транспарентноста и контролата на државните ресурси...

Османи иницирал итно формирање работна група за испитување на постоење евентуална закана за МНР со приведениот дипломат

Министерот за надворешни работи Бујар Османи иницирал итна процедура за формирање работна група која треба да изврши првична итна ревизија на состојбите со сертификатите и документацијата...