Едномесечно примирје: Пакистан објави прекин на огнот со талибанците

Пакистанските власти објавија едномесечен прекин на огнот со пакистанските талибанци, главната вооружена група која стои зад бројните напади врз безбедносните сили и цивилите во последните 14 години....

Поплави во Пакистан, најмалку 18 жртви

Обилните дождови во Пакистан предизвикаа хаос. Властите стравуваат дека ќе расте бројот на жртви.  Бројот на жртвите во несреќите предизвикани од обилните врнежи во различни провинции...

Талибанците тврдат дека зазеле стратешки важен премин на границата со Пакистан

Авганистанските талибански бунтовници денеска продолжија со офанзивата и објавија дека заземале стратешки важен премин на границата со Пакистан. Тоа е еден во низата важни гранични премини...