Ќучук: Верувам дека новите влади во Скопје и Софија ќе продолжат по патот на отворањето можности за подобро разбирање

Разговорите за минатото се важни, но важни се и разговорите за иднината, потенцира известувачот на Европскиот парламент за земјава, европратеникот Илхан Ќучук, на денешната панел дискусија...

Што ќе се промени во пристапот?: Дискусија за „Истанбулската конвенција и новиот Закон за спречување и заштита од насилство врз жените

Панел-дискусија „Истанбулската конвенција и новиот Закон за спречување и заштита од насилство врз жените – што ќе се промени во пристапот“ ќе се одржи денеска во...

Панел дискусија „Испорачување на дигитални услуги креирани за граѓаните“

Фондациите „Фридрих Науман“ и „Метаморфозис“, и Институтот за општествени и хуманистички науки, денеска организираа хибриден настан-панел дискусија на тема: Испорачување на дигитални услуги креирани за граѓаните,...

(Живо) Пленарна сесија на претседателите Пендаровски, Пахор и Ѓукановиќ

Пленарна сесија на претседателите на Пендаровски, Пахор и Ѓукановиќ на тема ресетирање на синергијата ЕУ-САД кон Западен Балкан. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=khYf29ZruhQ&fbclid=IwAR1fDB-LOyrQ5ZmQJ6JJM4SSC_tiLhAj8n7iMwcI7L99lt21WS_8xDHUZqQ

Димитров на панел за Западен Балкан во Давос: Крајно време е за чекор напред

На маргините на Форумот, Димитров имаше куси средби со премиерите на Република Бугарија, Бојко Борисов и на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ. На годинешниот Форум, кој почна денеска, а завршува в петок се очекуваат вкупно 3.000 бизнисмени, политичари и други функционери од 118 земји