Ване Цветанов ѝ честита на Владата на Ковачевски за битката против перењето пари – на ред е Законот за ревизија

Носењето на ваквиот пакет ЕУ закони е доказ дека нашата Влада веќе реагира на заклучоците од комисиите со Република Бугарија, каде што еден од заклучоците беше...

ФАТФ ја стави на сива листа: Турција под лупа поради пропусти во борбата против перење пари и финансирање тероризам

Светската организација за борба против перење пари (ФАТФ) денеска ја стави Турција под надзор поради пропусти во борбата против перење пари и финансирање на тероризaм. Шефот...

Рации во 30 објекти во Германија: Полицијата по траги за перење пари и организиран криминал

Германските специјални полициски единици денеска извршија претрес во околу 30 објекти, како дел од истрагата за перење пари и организиран криминал во западногерманската држава Северна Рајна-Вестфалија....

Случај „перење пари“: Осум години затвор за екс градоначалник на Солун

Денешната пресуда е втора против Папајоргопулос, поранешен шампион во спринт, кој претходно доби 12 години за проневера, откако повеќе од 17 милиони евра исчезнаа од градската каса. Зад решетки мина две години и пет месеци и беше ослободен во 2015 поради влошена здравствена состојба

ОЈО: Предистрага за перење пари на македонски функционери во Србија

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по допрен глас поведе предистражна постапка заради постоење на индиции за сторено кривично дело Перење пари...