Унгарија нема да поддржи санкции оти горивата ќе поскапат и за повеќе од две евра

Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, денеска предупреди дека последиците од планираниот пакет санкции на Европската унија за руските фосилни горива ќе бидат како „нуклеарна бомба“...

Сијарто и Арсовска ќе ја интензивираат соработката меѓу Република Унгарија и Градот Скопје

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, информираат од  Град Скопје.   На...

СИЈАРТО ЗА ЕКСТРАДИЦИЈАТА НА ГРУЕВСКИ: Ова не е политичко, туку правно прашање

Правно прашање е екстрадицијата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски од Унгарија, одговори денеска унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто. – Ова не е политичко,...

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во работна посета на Скопје

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе биде домаќин на унгарскиот министер за надворешни работи и трговија, Петер Сијарто кој ќе престојува во еднодневна работна...

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, утре во работна посета на Скопје

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, утре ќе го пречека министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој ќе престојува во еднодневна работна...

Сијарто: Најдоцна во јуни, Северна Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Многу добро знаеме колку е важно на Западниот Балкан да владее мир и меѓусебна соработка и овие работи нè приближуваат кон тоа, изјави денеска шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто кој се наоѓа во посета на Скопје

Османи го пречека Сијарто: Унгарија испрати 100.000 маски и 5.000 скафандери

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, претладнево на скопскиот аеродром го пречека министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петар Сијарто...