Радев и Петков му потврдиле на Макрон дека го прифаќаат францускиот предлог

Францускиот претседател Емануел Макрон добил потврда од претседателот на Бугарија, Румен Радев и од премиерот во оставка, Кирил Петков дека го прифаќаат предлогот кој попладнево пристигна...

Бугарија протерува 70 руски дипломати, Петков тврди дека работеле против интересите на земјата

Бугарија протерува 70 руски дипломати кои работеле против интересите на земјата, изјави за новинарите премиерот во оставка Кирил Петков. „Нашите служби ги идентификуваа како луѓе главно...

Францускиот предлог можел да биде и подобар, ама дипломатите изгубиле многу време со Петков

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во својот говор во воздухопловната база Граф Игнатиево кај Пловдив, каде што гостува на прославите по повод 110-годишнината од првиот борбен...

„Во понеделник наутро ќе поднесеме оставка“ изјави премиерот Кирил Петков

„Во понеделник наутро ќе поднесеме оставка“ изјави премиерот Кирил Петков, чиј кабинет падна по вчерашното гласање, пренесува „БГНЕС“. За недоверба на владата предводена од Петков гласаа...

БГНЕС: Петков до Народното собрание ќе го испрати францускиот предлог за укинување на ветото за Македонија

Кирил Петков вети и „брутален дипломатски напад врз сите бугарски политичари од странски дипломати во Софија“. Според него, најактивни ќе бидат француските, германските и американските дипломати,...

Петков: Се води борба против мафијата, темата Северна Македонија се користи за да се одвлече внимание

Темата Северна Македонија се користи за да се одвлече вниманието, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков по денешната владина седница. -Борбата против мафијата продолжува. Не паѓајте во...