Квитова во бајка по хоророт: Ова е лудо, играв гренслем финале, а не знаев дали ќе можам да држам рекет

Чешката тенисерка стигна до финалето на Австралија опен без загубен сет и не криеше дека е презадоволна и покрај поразот од Осака. Пред две години во Прага беше жртва на провалник во нејзиниот стан и од инцидентот излезе со повреди на прстите што тогаш ја ставија во прашање нејзината кариера

По Њујорк, го покори и Мелбурн: Осака е нова шампионка на Австралија опен

Јапонската тенисерка во финалето ја порази Петра Квитова од Чешка со 7:6, 5:7, 6:4 и ја наследи Каролина Возњацки на тронот на првиот гренслем во сезоната. Осака од утре ќе биде водечка и на ВТА ранг листата

Ролан Гарос: Кербер во аут, Квитова во второ коло

Изненадувањето го приреди Русинката Елена Макарова која на двапати со 6:2 ја порази една од претендентките за титулата во Париз. Чешката тенисерка, пак, ја совлада Џулија Босеруп со 6;3, 6:2 во првиот меч по пауза од шест месеци