Венгер улови капиталец: Арсенал го пазари Обамејанг

Францускиот менаџер на „топчиите“, како што пренесуваат медиумите од Островот, го одврза ќесето и на напаѓачот од Габон му понуди 180.000 фунти неделна плата за договор со важност до јуни во 2021 година. Плус, се разбира, 55,4 милиони како отштета за „милионерите“ од Дортмунд

Венгер подготвува „бомба“: Обамејанг во Арсенал за 60 милиони евра

Францускиот менаџер, според извори што важат за добро информирани, сака што поскоро да го комплетира трансферот на Габонецот кој меѓу „топчиите“ би пристигнал како замена за Алексис Санчез иако Кина се споменуваше како можна наредна дестинација во кариерата на напаѓаќот на Борусија Дортмунд

„Милионерите“ во криза: Борусија Д. го суспендира Обамејанг

Во отсуство на конкретни причини се шпекулира дека изречената мерка за првиот стрелец и ѕвезда на тимот од „Вестфален“ е од дисциплинска природа и дека ќе биде надвор од комбинација за утрешниот дуел (петок) против Штутгарт во Бундеслигата