Почина актерот Пол Сорвино

Пол Сорвино, најпознат по улогaта на Пол Цицеро во гангстерскиот еп на Мартин Скорсезе – „Добри момци“ (Goodfellas), почина на 83-годишна возраст, соопшти во понеделникот портпаролот...

Почина невропсихијатарот професор д-р Георги Чадловски

Универзитетската Клиника за психијатрија соопшти дека починал професор д-р Георги Чадловски, великан на полето на психијатријата и прв генерален директор на Клинички центар – Скопје, основоположник...

Почина Глигорие Гоговски

На 79-годишна возраст денеска во Тетово, почина Глигорие Гоговски, една од најзначајните и најистакнатите македонски личности од стопанствениот, општествениот и политичкиот живот. Гоговски беше долгогодишен генерален...

Почина Едуард Кукан – долги години беше во тројката европратеници кои бараа решение за политичката криза во Македонија

Во 1999 година, Кукан беше назначен за специјален пратеник на ОН за Косово. Од 2009 до 2019 година беше член на Европскиот парламент. Поранешниот словачки политичар...

Почина адвокатот Саво Коцарев

Почина доајенот на македонската адвокатура, Саво Коцарев. Коцарев, активно, цели 55 години, до крајот на својот живот ја извршуваше адвокатската дејност што претставува една од најдолгите...

Почина писателот Тоде Илиевски

Утрово, во градската болница во Охрид, како последица на компликации од корона, почина македонскиот писател Тоде Илиевски, поет, писател за деца и млади, сатиричар, хуморист, преведувач,...

Младиот битолчанец кој почина од ковид-19 одбил хоспитализација, трудницата од Велес била лекувана девет дена на Инфективната клиника и на КАРИЛ

Позитивен е од 18.01.2022, прв преглед направен ден претходно кога одбивал хоспитализација, во тешка општа состојба со ниска сатурација. На негово барање примен во дневна болница...