Почна уништувањето на свињи во Делчевско за да се спречи ширењето на свинска чума

По првичното констатирање на вирусот кај единки во одгледувалиште во делчевското село Драмче, како што истакна Бабовски, спроведена е акција за депопулација на домашните свињи во...

(ВО ЖИВО) Бучковски на Форумот за Западен Балкан во Софија, учествуваат Вархеи и други експерти

На настанот ќе учествува и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеи, како и главниот преговарач на македонската Влада со Бугарија, проф. Владо Бучковски, но и останати експерти....

Саакашвили почна штрајк со глад

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили вчера изјави дека нема да го помилува поранешниот претседател, а сега опозицискиот политичар Саакашвили, откако тој вчера беше уапсен на враќање во...