Поддршка од ЕИБ: Нови 100 милиони евра за македонските мали и средни претпријатија

Нови 100 милиони евра добри земјава од Европската инвестициска банка (ЕИБ) наменети за поддршка на петпријатијата со договор што беше потпишан денеска. – Денеска потпишавме исклучително...

Средба Заев-Пина: С. Македонија сработи и треба да биде дел од семејството на ЕУ

Силна поддршка од Португалија и од португалското претседателство за европерспективите на Северна Македонија, била изразена на средбата на премиерот Зоран Заев со португалската амбасадорка во земјава...

Пораки од Париз: С. Македонија заслужува старт на преговорите, Бугарија под притисок

Во пресрет на Советот на министри и Самитот на Европската Унија (ЕУ), францускиот претседател Емануел Макрон порача дека С. Македонија заслужува почеток на преговорите за членство...

Борисов: Ги поддржуваме Македонците, но нека не си поставуваат невозможни услови

Ваквиот негов одговор на бугарскиот премиер дојде по прашањето од бугарски новинар „врз која основа ги поддржуваме кога велат дека е подобро да не влегуваме во ЕУ, ако треба да се откажеме од јазикот“. Потсети дека „при евентуална отстапка од Договорот со добрососедство, Бугарија може да стави вето во било кое поглавје од преговорите на Македонија со ЕУ“ и нагласи оти верува дека на крајот ќе натежне пријателството

Светска банка ги одобри 90. милиони евра за земјава за справување со ковид-19

Канцеларијата на Светска банка во Скопје соопшти дека се одобрени 90. милиони евра за поддршка на земјава во борбата со коронавирусот, за зајакнување на националниот здравствен систем и за ублажување на социјалните последици од пандемијата

Светска банка со поддршка од 140 милиони евра за Македонија

Дел од средствата (околу 90 милиони евра) ќе се наменат за нов проект за брзо дејствување против ковид-19, а останатите 50 милиони евра за мерката за „финансиска поддршка од 14.500 денари по вработен“ за работодавачи и самостојни вршители на дејност