Се надевам во јуни и јули да бидеме на чекор до решавање на отворените прашања со Бугарија, очекува Ковачевски

Ние веќе во Уставот имаме заедници, доколку граѓани коишто имаат свое друго определување, а тоа веќе го побараа, Црногорците, Хрватите и граѓаните кои што се определуваат...

Португалија им забрани на шефовите да им испраќаат пораки на вработените вон работното време

Родителите можат да работат од дома без временско ограничување, без да бараат дозвола од нивните работодавaчи, додека нивните деца не наполнат осум години.   Португалија им...

Пораки од Самитот на „Економист“: Брисел мора да ги исполни ветувањата кон Западен Балкан, природно е регионот да биде дел од ЕУ

Природен чекор е Западниот Балкан да биде дел од Европската Унија (ЕУ) која мора да покаже повеќе ентузијазам за процесот на проширување. Ако Европа сака сериозно...

Преговори со С. Македонија и Албанија под итно оти се поткопува кредибилитетот на ЕУ

Преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија (ЕУ) да почнат без дополнително одложување за зголемување на регионалната стабилност, но и стабилноста на Европа, како...

Форум на жени на СДСМ: Нè oхрабруваат политичари кои неседнати во фотељи покажаа агресија и недостоинство

Во постот на Апасиев, со кој директно ја навредува другарката Радмила Шекеринска, се гледа омраза кон жените воопшто, а уште појасно се гледа омразата кон жените...

Пораки од прославата на Илинден: Помирување, обединување, но и барање за нови избори

Премиерот Зоран Заев беше на Мечкин Камен во Крушево, претседателот Стево Пендаровски за првпат организира чествување на празникот пред вилата на Водно, претседателот на Собранието, Талат Џафери се огласи од Пелинце, а опозициската ВМРО ДПМНЕ предводена од лидерот Христијан Мицкоски и оваа година за 2 август беше во струшкото село Ташмаруништа