Гласноста на граѓаните го врати Скопје во нормала, предност се дава на дијалогот што го предложи Ковачевски

Граѓаните извојуваа победа од кавгата на релација Данела Арсовска – Ленин Јовановски, кои започнаа откако градоначалничката и ВМРО-ДПМНЕ се впуштија во меѓусебни обвинувања за криминали во...

Анкета во САД: Мнозинството луѓе сметаат дека Вашингтон не успеа да постигне цел во Авганистан

Мнозинството луѓе во САД сметаат дека Вашингтон не успеа да ја постигне својата цел во Авганистан. Ова го покажува социолошката студија на Институтот Пју, јави агенцијата...

Блер: Одлуката на Бајден за повлекување од Авганистан е трагична, опасна и непотребна

Одлуката на американскиот претседател Џо Бајден за повлекување на американските војници од Авганистан за поранешниот премиер на Велика Британија, Тони Блер е трагична, опасна и непотребна....

Трамп до Бајден: Повлекувањето од Кабул е најголемото понижување во меѓународната политика

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го критикуваше претседателот Џо Бајден за начинот на кој американските сили се повлекуваат од Авганистан, нарекувајќи ја целата акција „најголемо понижување...

Бајден: Кризата во Авганистан не е неуспех

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа го бранеше повлекувањето на американските трупи од Авганистан, истакнувајќи оти кризата не претставува неуспех, тврдејќи дека немало подобар начин тоа да...

Поголемо ниво на бензен: Производи на „Џонсон&Џонсон“ се повлечени од аптеки во САД

Американските аптеки и малопродажниот гигант „Волмарт“ почнаа да повлекуваат одредени производи за сончање од брендот „Џонсон&Џонсон“, откако во некои примероци бил идентификуван канцероген бензен. – Секојдневната...