Кој ја исклучи струјата во главниот град, открива командантот на скопските пожарникари

Целосно е изгаснат пожарот што доцна попладнето избувна на стрништетот спроти трафостаницата во Пинтија, предизвикувајќи оштетувања на високонапонската инсталација поради што поголемиот дел од Скопје остана...

Пријателството нема граници: Пожарникарите од Австрија не ги заборавија Пехчевци – на децата им подарија новогодишни пакетчиња

Децата од Пехчево добија новогодишното изнедадување од aвстриските пожарникари, кои изминатото лето учествуваа во гаснењето на пожарите во Малешевијата. Испраќајки им подароци и пакетчиња, пожарникарите од...

Австрија се соочува со најголемиот пожар во историјата: Над 300 пожарникари гасат во околината на Нојнкирхен

Пожарникарите во Австрија се борат со најголемиот пожар во историјата на земјата. На територијата на Нојнкирхен, во Општина Хиршванг, беснее пожар против кој во моментот се...

Протест на пожарникари во Њујорк против задолжителната вакцинација: Дали нè прашавте дали сме вакцинирани кога нè викате на помош?

Илјадници работници во Њујорк, претежно пожарникари, протестираа на Бруклинскиот мост против задолжителната вакцинација што ја најавија градските власти минатата недела. Дали нè прашувате дали сте вакцинирани...

Пожарникарите од Австрија земале одмор за да гасат пожари во нашата земја

Најголемиот дел од авсртиските пожарникари, поради ангажманот во Северна Македонија, морале да користат денови од годишниот одмор, поради тоа што отсуствуваат од своите редовни работни места...

Благодарност од Брнз: Пожарникарите, војниците и волонтерите се вистински херои

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз на нејзиниот официјален Фејсбук профил изрази благодарност до пожарникарите, до војниците, до волонтерите и до локалното население кои се вклучени во...

Истражување: Македонија со 536 пожарникари помалку од законскиот минимум

Истражувањето на Центарот за граѓански комуникации покажува дека најголема потреба од пожарникари има во Скопје, над 200, по што следуваат Тетово со 65 и Гостивар со 52. Од законски предвидените, во Куманово недостасуваат 49 пожаникари, во Битола 32 и во Прилеп 26. Противпожарните единици во земјава располагаат со вкупно 241 возило со просечна старост од 28 години. Најстари возила (35 години) има во Кратово и во Делчево, најнови во Велес и во Демир Хисар (20 години)