Ковачевски: Ќе го информирам Петков дека ќе отвориме културен клуб на Македонија во Благоевград

Во размена на прашање и одговор со пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи на денешната седница на Собранието за пратенички прашања, премиерот Димитар Ковачевски рече дека ќе...

Џафери: Беспредметно е барањето на ВМРО-ДПМНЕ в четврток да има седница на пратенички прашања

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ в четврток, на 30 декември, да се одржи седница на пратенички прашања е беспредметно. Џафери...

Кога премиерот е во оставкa и владата е во оставка: Одложена седницата за пратенички прашања

Собраниската седница посветена на пратенички прашања што требаше да се одржи денеска e одложена, откако на нејзиниот почеток беше констатирана оставката на премиерот Зоран Заев, а...

Заев: Нема дилеми кога се употребува „на Северна Македонија“, а кога македонско

Кога се претставува државата, а фудбалската репрзентација ја претставува државата, тогаш се употребува „на Северна Македонија“, додека македонско, македонска, Македонец, сите делови на придавката, нашиот идентитет,...

ОЈО не започнало истрага за девојчето оти не го знаеле сторителот

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески, одговарајќи на пратеничко прашање од пратеничката Ивана Туфегџиќ, денеска рече дека Обвинителството од Скопје немало покренато истрага за случајот со 13-годишното...

Анѓушев: Гасификација и субвенции за возила за чиста животна средина

Одговарајќи на денешните пратенички прашања, вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев констатираше кои се конкретните мерки на кои државата треба да се фокусира за да...