Не се разговара за јазикот и индентитетот со Бугарија, не значи дека по секоја цена ќе постигнеме договор, вели Маричиќ

„Разговорите со Бугарија се водат врз основа на Резолуцијата изгласана во Собранието. Разговараме за сите отворени прашања и за сите може да се најде решение доколку...

Планот на Макрон да создаде нова политичка организација е обид да запре проширувањето на ЕУ, велат експерти

Експертите за политика на ЕУ велат дека предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за создавање нова политичка организација чија цел е обединување на земјите кои ги...

Синдикатот и Министерствотo не се договорија, продолжуваат преговорите за уште десет дена

Денеска се одржа последната работна средба помеѓу Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука закажана од овластениот помирувач. На...

Денес ќе се оддржи последната работна средба меѓу Синдикатот и Министерството за образование

Денеска ќе се одржи последната работна средба помеѓу Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука закажана од овластениот помирувач...

Јакимовски: Не сакам добри односи со Бугарија, тие не омаловажуваат, деградираат и исмеваат

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски вели дека не сака да имаме добри односи со Бугарија затоа што цело време не омаловажуваат, деградираат, исмеваат, не уценуваат....

Шаќири: Ако се погледне наназад 10 отсто е највисокиот процент понуден за покачување на платите во образовниот сектор

Министерот за образование, Јетон Шаќири на денешната владина седница посочи дека утрово искомуницирал со претседателот на Синдикатот, но укажа дека со најавите за генерален штрајк, никогаш...