ОЈО со предлог за казни по 2.000 евра за 21 лице од Скопје за прекршување на „полициски час“

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлози за издавање казнени налози против 21 лице за сторено кривично дело – „непостапување...

Бухова: Кршење на ковид-19 протоколите во Куманово, брисеви се земале во Општината без епидемиолошка анкета

Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски и уште едно лице од општинскиот кризен штаб, ќе добијат парична казна оти при изречена мерка за изолација тргнале да се тестираат во Скопје

Полиција приведува за прекршување на мерки, а не се придржува кон дел од нив

Вчерашниот случај со прекршување на „полициски час“ од момче со куче со скопската населба Кисела Вода предизвика лавина од реакции на социјалните мрежи. И додека едни се со став дека треба да се „прогледа низ прсти“ на сторителот, најголем дел се однесуваа на бројноста на полициските службеници при „обезбедување на пленот“ и за видливото нивно непочитување на мерките за заштита од ширење на ковид-19 (носење ракавици и маски)

МВР со најава: Соодветни мерки за сите кои го прекршија полицискиот час во Ченто

Против сите лица кои синоќа во скопската населба Ченто го прекршија „полицискиот час“ ќе бидат поднесени соодветни мерки, порачуваат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Жители...