Оние коишто протестираа вчера пред СОНК се најверојатно изманипулирани или неинформирани, вели Неделков

Досега сме имале многу штрајкови и секогаш сме излегувале со резултати, меѓутоа вакво т.н. спонтано собирање на двапати не личи на просветни работници, рече Неделков Претседателот...

Македонија и САД на разговори на 2 јуни во Вашингтон за посилно стратешко партнерство

Продлабочувањето на соработката со  САД и зајакнување на нивното присуство е многу значајно во контекст на безбедносните предизвици по руската инвазија врз Украина, изјави денес шефот...

Разрешувањата во Пошта и Фондот за здравство се поради немање резултати и поради приватни причини, вели Владата

„Владата препорача разрешување на директорот на Пошта Јани Макрадули  поради подобрување на состојбите  во компанијата и јакнење на капацитетите на менаџментот, а директорот на ФЗО Стево...

СДСМ: Гонењето функционери од власта е една од причините за напредок во борбата против корупцијата

Остварен е сериозен напредок во борбата против криминалот и корупцијата. Потврда за тоа е и Индексот на корупција на Транспаренси Интернешнл каде Република Северна Македонија има...

ДУИ го претстави првиот завет: Референдум во нашите општини-како дел од изборната програма

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) денеска преку прес-конференција елаборираше еден од петте столба на нејзината Изборната програма, вклучувањето на граѓаните во донесувањето на одлуки. Агим Нухиу...