Преговори со С. Македонија и Албанија под итно оти се поткопува кредибилитетот на ЕУ

Преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија (ЕУ) да почнат без дополнително одложување за зголемување на регионалната стабилност, но и стабилноста на Европа, како...

Рикер: Северна Македонија е Европа, тоа е вкоренето во вашата историја и географија

Помошникот државен секретар на САД, Филип Рикер забележа дека храбрата дипломатија која Северна Македонија ја остваруваше со Преспанскиот договор, во комбинација со заложбата за добрососедските односи,...

Заев и Рикер на билатерална средба

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рокер, е на билатерална средба со премиерот Зоран Заев, по која се очекува заедничка прес-конференција. Високиот претставник...

(Живо) Пленарна сесија на претседателите Пендаровски, Пахор и Ѓукановиќ

Пленарна сесија на претседателите на Пендаровски, Пахор и Ѓукановиќ на тема ресетирање на синергијата ЕУ-САД кон Западен Балкан. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=khYf29ZruhQ&fbclid=IwAR1fDB-LOyrQ5ZmQJ6JJM4SSC_tiLhAj8n7iMwcI7L99lt21WS_8xDHUZqQ