(ВИДЕО) Запленета над 1 тон материја за производство на дрога – амфетамин и екстази, вредна над 50 милиони евра

Станува збор за супстанца – прекурзор „1 Phenyl – 2 Propanone“ што според член 3 од Законот за прекурзори спаѓа во прва категорија, согласно ратификуваните меѓународни...

Проблеми во снабдување, недостиг на чипови и ковид-19: „Тојота“ го прекинува производството во пет фабрики

Јапонскиот производител на моторни возила „Тојота“ денеска соопшти дека од наредниот месец ќе го прекине производството во пет фабрики во Јапонија поради проблеми со синџирот на...

Најава за производство од наредната недела: Тече испораката на мазут во ТЕЦ Неготино

Се полнат складиштата на мазут во ТЕЦ Неготино со количини за стартување на термоцентралата и континуирано производство на електрична енергија во следниот период, се истакнува во...

По пронајдени 200 килограми тутун во возило, откриен и нелегален погон за производство на режан тутун во Скопје

Тутунот произведен во оваа нелегална – импровизирана работилница, се пакувал и продавал во амбалажа како тутун од реномирани произведувачи на тутунски производи. Службите на Царинската управа,...

САД ќе инвестираат милијарди долари за зголемување на производството на вакцини

Соединетите Американски Држави планираат да инвестираат милијарди долари за проширување на капацитетите за производство на вакцини против ковид-19 за да имаат најмалку една милијарда дози до...

Иновација: Холандија со најдолга соларна патека за велосипеди што произведува струја

Властите на холандската централна покраина Утрехт ја отворија, како што велат, „најдолгата соларна патека за велосипеди во светот“, поврзувајќи на тој начин одржлив извор на енергија...

Бугарија за две години го очекува првиот произведен електромобил на нејзино тло

Бугарија во наредните две години очекува да почне производството на електромобили на германската компанија e.GO Mobile, изјави денеска бугарскиот технички министер за економија, Кирил Петков, на...