Бугарија за две години го очекува првиот произведен електромобил на нејзино тло

Бугарија во наредните две години очекува да почне производството на електромобили на германската компанија e.GO Mobile, изјави денеска бугарскиот технички министер за економија, Кирил Петков, на...

САД го откупиле речиси сето производство на ефикасниот корона лек „Ремдесивир“ до септември

Американската администрација го откупила, речиси, сето производство на лекот „Ремдесивир“ во светот во наредните три месеци, откако се покажа како ефикасен во лекувањето на Ковид-19. Експертите се...

СЗО повика на зголемување на производството на „Дексаметазон“

Светската здравствена организација (СЗО) повика да се зголеми производството на „Дексаметазон“, откако британските научници објавија дека тој стероид значително ја намалува смртноста кај пациенти со тежок...

Производителите за автоиндустријата во С. Македонија почнуваат со работа

Ќе почнеме со една смена и се надеваме дека сукцесивно, дали за една или две недели, како што ќе се зголемуваат нарачките, плански ќе ги интегрираме и другите смени, вели Тања Милисковиќ, комерцијален директор во „Кромберг и Шуберт“

Најава од Заев: „Дура Аутомотив Системс“ со две нови фабрики во земјава

Премиерот потенцира дека заедно со првата, во трите фабрики, на американската компанија во земјата ќе бидат вработени над 1.000 лица. Почетокот со работа е најавен за првиот квартал на 2021 година

Минус на салдото: Драстичен пад на профитот на „Ербас“

Причината лежи во замрзнување на лиценците за извоз за потребите на одбраната на Саудиска Арабија што „Ербас“ го чини 190 милиони евра и прекин на програмата за производство на моделот А380 што го зголемува минусот за 61 милион евра