Се укинуваат ковид протоколите во градинките

Владата на редовна седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен штаб утврдени според препораките на Комисијата за заразни болести. „Согласно овие предлози, Владата донесе заклучок...

Потпишан протоколот за взаемно признавање на овластен економски оператор со Република Србија

Денес, на граничниот премин Прешево, директорите на Царинските управи на Република Северна Македонија, г-ѓа Славица Кутиров и Република Србија г. Бранко Радујко, потпишаа Протокол за взаемно...

Се менува протоколот: Блиските на жртвите во несреќата ќе можат да влезат во Бугарија и без документ за ковид-19

Во Република Бугарија ќе биде дозволен влез за сите блиски роднини на настраданите лица во тешката сообраќајна несреќа без разлика дали поседуваат документ поврзан за мерките...

Ковид-19 протоколи: На настани во затворен простор со две дози на вакцина, скрининг на учениците од идната недела

Не се очекува нов силен бран на ковид-19 и оптоварување на болниците, но не се исклучува ниту можноста за задолжителна вакцина за некои сектори, иако засега...

НБА со протокол за невакцинирани играчи: секој ден тест, забрана за посета на барови

Правилата за невакцинирани кошаркари вклучуваат секојдневно тестирање за СОВИД-19, социјална оддалеченост до два метра на состаноци на тимот, забрана за храна во иста просторија со други...

Протокол за гласање за позитивните на Ковид-19: Избирачките одбори во скафандери

Според членот на ДИК, Борис Кондарко, членовите на Посебните Избирачки Одбори (ПИО) ќе бидат опремени со лична заштитна опрема која се состои од: мантил за еднократна употреба, ракавици за еднократна употреба, стандардна заштитна маска и средство за дезинфекција. Членовите на ПИО, според утврдените задолжителни препораки, заштитната опрема ја менуваат по завршување на гласањето во домот на секој гласач