Османи: Рамковниот договор е најуспешниот меѓународно посредуван договор

Рамковниот договор е најуспешниот меѓународно посредуван договор на просторите на поранешна Југославија, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање...

Заев: Извршната наредба на Бајден е сериозна порака за охрабрување и мотивација

Борбата против криминалот и корупцијата навистина ги уништува демократските општества и затоа кога САД, најсовршената демократија пример за сите, ја испраќа оваа чиста порака за нас...

Деветнаесет години Рамковен договор со кој се стави крај на конфликтот во 2001 година

Преговорите почнаа во Скопје, а потоа продолжија во Охрид и резултираа со парафирање на документот на 13 август во претседателската резиденција на Водно. Потпис на Рамковниот договор ставија тогашниот претседател на државата, Борис Трајковски, поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Љубчо Георгиевски, претседателот на ПДП, Имер Имери и тогашните претседатели на СДСМ, Бранко Црвенковски и на ДПА, Арбен Џафери. Свои потписи на договорот ставија и специјалните претставници на ЕУ, Франсоа Леотар и на САД, Џејмс Пердју

Ахмети ги кани албанските партии на лидерска на денот на Рамковниот договор

Покани се адресирани до Африм Гаши („Алтернатива“, до Билал Касами (Беса), до Зијадин Села (Алијанса на Албанците) и до Мендух Тачи (ДПА). Средбата, како што најавија денеска од ДУИ, е планирана во четврток (12 ч.) во хотел „Парк“ во Скопје