Столтенберг: Нема да распоредиме борбени сили во Украина, но размислуваме за зајакнување на источното крило

НАТО размислува за дополнително воено засилување на своето источно крило, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг за „Си-Ен-Ен“. НАТО нема да распореди борбени сили во...

Европратеникот Вајц: Генерали на НАТО гарантираат дека може да се распоредат 6.000 војници во БиХ во рок од 24 часа до една недела

Европратеникот Томас Вајц, кој е во посета на БиХ заедно со претседавачот на Делегацијата на Европскиот парламент за соработка со БиХ и Косово, Ромео Франц, во...