Прифатен уште еден амандман на ВМРО-ДПМНЕ која заедно со партијата на Села бараат над 200 измени во буџетот

Комисијата за финансирање и буџет денеска ја продолжи амандманската расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година, во рамките на 38-та седница. Комисијата прифати еден амандман...

Бесими: Ќе се покачат платите во приватниот сектор, здравството, образованието и Министерство за внатрешни работи

Со ребалансот на Буџетот се предвидуваат средства за раст на платите од 15 отсто во правосудството, средното и основното образование и детската грижа, 7 отсто раст...

Битиќи: Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите

Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите бидејќи за тоа се обезбедени средства, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи....

Ребаланс на Буџет: За власта е развоен, за опозицијата е предизборен поткуп

И во попладневниот дел од собраниската комисиска расправа продолжија препукувањата за ребалансот на Буџетот. Пратениците од СДСМ уште еднаш повторија дека се зголемуваат средствата за инвестиции,...

Владата одлучи да издаде еврообврзница со максимален износ од 800 милиони евра

Со инструментот, како што стои во владиното соопштение, ќе се обезбедат финансиски средства за буџетска поддршка на земјава во 2020 година и во 2021 година, но и за рефинансирање на обврските кои достасуваат по основ на отплата на државниот долг. На вчерашната седница на владиниот кабинет бил усвоен и ребалансот на Буџетот за 2020 година