„Вечерњи лист“: Пронајдени посмртни останки на 10 лица во гробница кај Вуковар

Во нова масовна гробница кај Вуковар се пронајдени посмртни останки на најмалку десет лица од последната војна, пишува денеска загрепски „Вечерњи лист“. Министерството за бранители вчера...

Милановиќ за локдаунот во Австрија: „Ужас и катастрофа“, попаметни сме од Австријците

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ вели дека затворањето во Австрија е „ужас и катастрофа“ и дека Хрватска е попаметна од Австријците. Милановиќ пред медиумите ја коментираше и...

Романија: Четири лица загинаа при експлозија во фабрика за оружје што ја предизвика противпешадиска мина

Четворица луѓе загинаа и уште толку се повредени при експлозија во фабрика за оружје што се случи денеска во Романија, јавија тамошните медиуми. Несреќата, што се...