Премиерлига:Рекорди на Сити, ЛШ му бега на Челзи, спас за Хадерсфилд

„Граѓаните“ го совладаа Брајтон со 3:1 и стигнаа до 97 бода во сезона што е за два повеќе од Челзи во 2005 година, а тимот на Перп Гвардиола на коло во крајот има постигнато 105 гола или два повеќе од, исто така, „сините“ од „Стемфорд бриџ“ од сезоната 2009/10

Рекорди со Лајпциг: ЖРК Вардар со најубедлива победа на гости во ЛШ

Поубедлив, воопшто, е само тимот на Ференцварош кој во сезоната 1999/00 на домашен терен славеше над грчки Анагениси со 42:16. За вардарки ова беше 34 радост во елитата, петта во низа за израмнување на најдобрата клупска низа