Славица Грковска, на панелот на тема „Кревки демократии

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

„Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во институциите, да имаме администрација која ќе...

Ковачевски го покани италијанскиот колега Марио Драги да ја посети Македонија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Рим се сретна со претседателот на Советот на министри на Италија, премиерот Марио Драги. На средбата со италијанскиот премиер, на која...

Од Рим ништо ново: Ковачевски вели дека нема договорен документ, Петков вели ќе го праша Радев

На средбата меѓу македонскиот премиер Димитар Ковачевски и бугарскиот премиер Кирил Петков во предвечерието на одбележувањето на 24-ти мај и браќата Св. Кирил и Методиј имаше...

Македонија и Италија ја унапредуваат билатералната соработка

По пристигнувањето во Рим, претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. „На претседателот Серџо Матарела му пренесов дека Северна...