Радев зборувал со Донфрид за палењето на клубот „Ванчо Михаилов“

Претседателот на Бугарија, Румен Радев денеска остварил телефонски разговор со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Карен Донфрид, соопштија од прес-службата на...

Се огласи и Радев: Палењето на КЦ „Иван Михаилов“ е варварски чин

Уште една провокација, варварски чин и дел од долгогодишната антибугарска кампања во Северна Македонија – вака претседателот на Бугарија Румен Радев го квалификува палењето на влезот на...

Ковачевски – Радев: Низ дијалог до решенија врз европски вредности и достоинство за двата народа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Софија оствари средба со претседателот на Бугарија, Румен Радев, на која изрази надеж дека со конституирањето на највисоките државни институции по...

Претседателот Пендаровски му посака успешен мандат на колегата Радев

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Претседателот Пендаровски му честиташе на претседателот Радев за стапувањето на должноста и...

Радев по посетата на Петков: Ако ги решиме клучните прашања, ќе ја отклучиме вратата за почеток на преговорите

Има многу позитивни сигнали од посетата на премиерот Кирил Петков на Скопје, ја коментира бугарскиот претседател Румен Радев посетата на бугарската делегација во земјава. – Сепак,...

Борисов: Советодавниот совет за национална безбедност беше апсолутно непотребен

Советодавниот совет за национална безбедност што го свика претседателот на Бугарија, Румен Радев на тема Северна Македонија, беше апсолутно непотребен, бидејќи само ги потврди намерите запишани...

(Видео) Радев: Четири години од Договорот во 2017-та, С. Македонија не направи доволно, Албанија не треба да ја чека кон ЕУ

Четири години од потпишувањето на Договорот од 2017 година, Северна Македонија не направила доволно за негово спроведување, но, исто така, не дава и гаранции за негово...