Радев по посетата на Петков: Ако ги решиме клучните прашања, ќе ја отклучиме вратата за почеток на преговорите

Има многу позитивни сигнали од посетата на премиерот Кирил Петков на Скопје, ја коментира бугарскиот претседател Румен Радев посетата на бугарската делегација во земјава. – Сепак,...

Борисов: Советодавниот совет за национална безбедност беше апсолутно непотребен

Советодавниот совет за национална безбедност што го свика претседателот на Бугарија, Румен Радев на тема Северна Македонија, беше апсолутно непотребен, бидејќи само ги потврди намерите запишани...

(Видео) Радев: Четири години од Договорот во 2017-та, С. Македонија не направи доволно, Албанија не треба да ја чека кон ЕУ

Четири години од потпишувањето на Договорот од 2017 година, Северна Македонија не направила доволно за негово спроведување, но, исто така, не дава и гаранции за негово...

Радев: Бугарија е најголемиот поддржувач на европската интеграција на земјите од Западен Балкан и особено на братска Р.С. Македонија

Сепак, Радев, паралелно со тоа, изрази очекување дека „ќе се решат сите отворени прашања, како што се гарантирањето на уставните гаранции за правата на македонските Бугари,...

За односот кон Македонија: Бугарскиот претседател Радев ќе го свика Советот за национална безбедност

Претседателот на Бугарија, Румен Радев изјави дека ќе го свика Советодавниот совет за национална безбедност со цел да се разговара за односот на Бугарија кон Република...

Радев – Заев: Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и решавање на спорните прашања

Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и надминување на спорните прашања во односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. Ова е заедничкиот став...

Радев во разговор со Вархеји: Oчекуваме конкретни резултати од дијалогот со С. Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев во телефонски разговор со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска изразил очекувања на Софија дека дијалогот со Северна Македонија ќе доведе до...

Бугарскиот претседател Радев изрази сочувство до Пендаровски за настраданите во автобуската несреќа

Бугарскиот претседател Румен Радев изрази сочувство до претседателот Стево Пендаровски за тешката сообраќајна несреќа на автобус со македонски регистарски таблички на автопатот „Струма“ при што загинаа...

Радев освои 64,5% од гласовите и го освои вториот претседателски мандат-Герџиков ја призна победата на Радев и му честита

Според излезните анкети лиферувани од три анкетни агенции – двете претседателски двојки ги имаат следните резултати „Тренд“ – За Румен Радев– Илиана Јотова гласале  64,5% од...

Предизборен молк во Бугарија – 6.708.189 граѓани со право на глас на парламентарните и претседателските избори

Централната изборна комисија на Бугарија објави дека право на глас имаат 6.708.189 граѓани. Бугарските граѓани може да гласаат во 11.643 избирачки места во Бугарија, а оние...