Премиерот Заев утре во Софија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателот на Владата, Никола Димитров и од министерот за надворешни работи Бујар Османи утре...

Радев: Ја поддржуваме европската интеграција на Северна Македонија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев имал видеоконференциски разговор со претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли. Двајцата соговорници се осврнале на мерките за справување со пандемијата на коронавирусот,...

Румен Радев

Радев: Бугарија бара гаранции за проширување на ЕУ со Македонија

Бугарија бара гаранции при проширувањето на Европската унија со РС Македонија, изјави бугарскиот претседател Румен Радев на зедничката прес-конференција со претседателот на Португалија Марсело Де Соуза,...