Федералниот суд на САД ја суспендира одлуката за задолжителна вакцинација на здравствени работници во 10 американски држави

Федералниот суд на САД вчера ја суспендира одлуката на американската Влада за наметнување на задолжителна вакцинација против ковид-19 за илјадници здравствени работници во 10 држави, кои...

Москва набљудува: Американскиот разурнувач УСС „Арли Бурк“ вплови во Црното Море

Ракетниот разорувач УСС „Арли Бурк“ (ДДГ-51), водечки брод од оваа класа американски разурнувачи, вплови во Црното Море, соопшти американската морнарица. Додека е во Црното Море, разурнувачот...

Бајден и Камала Харис пакуваа оброци за бездомници во Вашингтон за утрешниот Ден на благодарноста

Американскиот претседател Џо Бајден и неговата сопруга Џил пакуваа оброци за училиштата и засолништата за бездомници во Вашингтон во Централната кујна на ДЦ пред овонеделниот празник...

Стејт департментот со предупредување до Американците: Не патувајте во Германија

Американскиот Стејт департмент ги предупреди Американците да не патуваат во Германија поради актуелното забрзано ширење на коронавирусот во земјата. Предупредувањето на Стејт департментот против патување во...

„Фајзер“: Нашата вакцина дава силен имунолошки одговор кај деца на возраст од 12 до 15 години

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ денеска објави дека нејзината вакцина против ковид-19 давала силен имунолошки одговор против болеста за време на истражувањето кај деца на возраст од...