Не се дава и на 40 години: Џинобили уште една сезона во Сан Антонио

Аргентинскиот кошаркар е дел од „старси“ од 2002 година. Од тогаш освои четири шампионски прстени во НБА лигата и се вбројува меѓу петте најдобри во историјата на франшизата од Тексас во четири статистички категории - одиграни натпревари, асистенции, „украдени“ топки и постигнати кошеви

НБА: Крај на сезоната за Тони Паркер

Плејмејкерот на Сан Антонио се здоби со повреда на коленото за време на вториот меч против Хјустон во кој спарси триумфираа со 121:96 за израмнување на 1:1 во полуфиналето во Западната конференција