Лавров: Има разлика меѓу тоа што чувствуваат Македонците за Русија и што прават нивните политичари

Западот се обидува да ги претвори Црна Гора и Северна Македонија во „алатка“ во анти-руската игра, изјавил рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју...

Планот на Макрон предвидува првата меѓувладина конференција да биде на 23 јуни, а втората откако Бугарите ќе влезат во Уставот

Советот на Европската Унија договори финален документ кој содржи рамка за преговори за пристапување на Северна Македонија во ЕУ, како и декларација за отворање на првата...

Бугарскиот Парламент на затворена седница ќе ја сослуша Генчовска за Северна Македонија

Со гласови од ГЕРБ – СДС, ДПС, „Има таков народ“ и „Преродба“, бугарскиот Парламент одлучи како прва точка на дневниот ред, денеска, да ја сослуша министерката...

Захариева: Кабинетот на Петков има двојна политика кон Северна Македонија

Бугарија има двојна надворешна политика. Министерството за надворешни работи е исклучено од разговорите меѓу премиерот и неговите колеги од Северна Македонија. Очигледно Кирил Петков се заложил...

Македонија и Србија со заеднички социјални и зелени бизниси

Здружението за социјални иновации „АРНО“ и Министерството за локална самоуправа, потпишаа договор за кофинансирање на проектот „SEEDs: Социјални претпријатија за економски развој и социјална инклузија“, кој...